Tapety i fototapety- minimalizm to jest to!

 

Styl minimalistyczny  to czyste, jasne barwy oraz proste ale jednocześnie eleganckie formy. To propozycja dla tych, którzy są już zmęczeni natłokiem zbędnych detali i drobiazgów w swoim otoczeniu. Nowoczesne wnętrze to kwintesencja spokoju, harmonii i funkcjonalności. Pomimo dużej popularności tego stylu niezbyt często jest on wybierany z powodu panującej o nim opinii, że minimalistyczne wnętrza są zimne i nudne. Na pierwszy rzut oka  poszczególne elementy wydają się  stapiać ze sobą. Jednak już po chwili można zauważyć  subtelną grę faktur oraz dużą różnorodność odcieni dominującej barwy. Wszystkie odcienie płynnie się przenikają, wyjątkową rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie, które potrafi wydobyć niuanse.


Minimalizm wbrew pozorom to wymagający styl.  Charakteryzuje się  ograniczoną liczbą elementów dekoracyjnych wręcz ascetyzmem. Wyróżnia się wyjątkową dbałością o każdy szczegół, wysoką jakością wykorzystanych materiałów oraz precyzją wykonania. Każdy element aranżacyjny jest dobrze przemyślany zarówno pod względem użytego tworzywa, formy jak i użyteczności. Wszystkie sprzęty nie mają zbędnych ozdób a ich ergonomia odgrywa decydującą rolę.

Styl minimalistyczny kocha szlachetne materiały, z których wykonane są podłoga, meble oraz pozostałe elementy dekoracyjne. Dlatego naturalne surowce – marmur, granit, drewno, stal i szkło – przeważają w minimalistycznych pomieszczeniach. Naturalna i prawdziwa jest betonowa ściana wzbogacona elementami z drewna czy stali.  Nie zawsze możemy i chcemy na trwałe wprowadzić minimalizm na ścianach. Tapety z efektem przecieranych ścian z kolekcji Isabelle firmy Esta Home świetnie wpasują się w koncepcję nowoczesnego wnętrza.

 

Wyjątkowo mylne jest opinia, że minimalistyczne wnętrza są bez wyrazu.  Surowość wnętrza zbalansujemy przykuwającymi uwagę detalami. Jasne kolory ścian stanowią idealne tło dla wyrazistych dekoracji. Kolekcja tapet Pararelle z naturalnego lnu  to niebanalny sposób na nowoczesny wystrój wnętrza.

Aby ocieplić ściany a jednocześnie wprowadzić mocny akcent w monochromatyczny wnętrzu możemy wykorzystać fototapetę. Aktualnie wykorzystywane metody cyfrowego druku pozwalają uzyskać wyjątkowe efekty. Propozycje włoskiej firmy Wall&Deco - fototapety Desus, Blub limit i  Cia e la guselo oczarują nie tylko miłośników nowoczesnego designu ale też wprowadzą nową jakość do minimalistycznego wnętrza.

Natomiast fotototapety z kolekcji Mr Perswall:  Creative Gate, Patina, Stones lub Secret Cities podkreślą wyjątkowość wnętrza zachowując jego nowoczesność.

 

Wskazana jest wyjątkowa rozwaga w dobieraniu dodatków aby nie utracić lekkości i elegancji nowoczesnego wnętrza. Tkaniny takie jak len, jedwab i  wełna cudownie dopełnią minimalistycznej aranżacji. Zarówno zasłony jak i rolety rzymskie będą idealnie współgrały z geometrycznymi formami drewnianych czy szklanych mebli.

Ulubione kolory minimalizmu to biel, wszelkie odcienie beżu i kontrastowa czerń. Na ich tle świetnie zaprezentuje się czerwona lampa, zielony wazon  lub intensywnie fioletowa poducha. Eksponując w ten sposób konkretną rzecz nie tylko dodamy szyku, ale też umiejętnie zrównoważymy prostotę dekoracji, wystrzegając się tym samym monotonii.


Oszczędność środków wyrazu w minimalizmie w żaden sposób nie ograniczy naszej kreatywności aranżacyjnej, co więcej bez zbędnego przepychu będziemy mieszkać w pięknym, ciepłym a jednocześnie funkcjonalnym, pełnym subtelności wnętrzu.